ביטוח חובהביטוח חובה לרכב, הינו ביטוח כשמו כן הוא, חובה על כל רכב במדינת ישראל וזאת על פי חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים). פוליסת ביטוח חובה מכסה נזק גופני הנגרם כתוצאה מתאונה או מקרה שקרה כתוצאה משימוש בכלי הרכב המבוטח. זהו ביטוח שכל בעל רכב חייב לעשות אותו , הפוליסה נבדקת בכל עת שהמשטרה עורכת ביקורת רישיונות או בכל מקרה של עבירת תנועה.

הביטוח מיועד לכסות נזקים ופגיעות אך ורק לבני אדם: הנהג, הנוסעים ברכב, והולכי הרגל אשר רשאים לתבוע פיצויים בגלל נזקי גוף ונפש שנגרמו בתאונה שבה מעורב הרכב המבוטח. נזקים רבים ופיצויים של חברת הביטוח עבורם מתבצעת ע"י תשלום הוצאות אישפוז בבתי חולים ובמוסדות שיקומיים, פיצוי ימי מחלה ועבודה במקרה של היעדרות ממקום העבודה או פגיעה ביכולת עתידית להשתכר.

לחברות הביטוח זכות לסרב או להסכים לבטח את הרכב שלך בביטוח חובה, נושא זה תלוי בעברך כנהג ואם אתה בעל עבר עשיר בתאונות ועבירות תנועה. לכן למרות הפיקוח הממשלתי על מחירי הביטוח חובה לרכב עדיין ישנו הבדל רב בין חברות ביטוח רבות בקשר למחירו של ביטוח חובה, אפליה ותחרות זו באה לטובתם של נהגים טובים שלהם מגיע המחיר הנמוך ביותר. מחירו של ביטוח זה תלוי ומושפע מכמה פרמטרים חשובים כמו :

  • העבר של הנהג ומי שעתיד לנהוג ברכב המבוטח
  • נפח מנוע של הרכב.
  • גילו של הנהנג הצעיר ביותר שנוהג ברכב. ככל שהגיל צעיר הפרמיה ומחיר הביטוח עולים וגדלים.
  • נהג בעל עבירות תנועה ב 3 השנים האחרונות לפני הביטוח ישלם פרמיה גבוהה מאד והכי הרבה נהגים שרשיונם נשלל בתקופה הזו הם אלו שישלמו את הפרמיה הגבוהה ביותר.

אחריות חברתית ואישית הינה הסיבה שמכריחה אותנו לעשות ביטוח חובה לרכב בנוסף לסיבות רבות ואחרות כי מתי שעולים לרכב ויושבים מול ההגה אין לדעת מה יכול לקרות, כל נהג אפילו אם הוא הזהיר ביותר נמצא בסיכון וביחד איתו נוסעים אחרים, מכוניות אחרות והולכי רגל, לכן אסור בכל אופן להנמיך בערכו של ביטוח רכב מסוג זה, ורכישתו מצביעה על אחריות הנהג בכבישים כלפי הנהג עצמו, נוסעיו והולכי הרגל האחרים. כי תמיד אין לדעת מה יכול לקרות, לכן צריכים להיות מוכנים לכל מצב.

במקרה ואין ביטוח חובה לרכב והייתם מעורבים חס וחלילה באחת התאונות, ישנה קרן שנקראת "קרנית" שבתורה מפצה את הנפגעים ומכסה את כל הנזקים הגופניים שנגרמו עקב התאונה אך אינה מפצה את הנהג האשם שאינו מבוטח ובמקביל היא תובעת תשלומי הפיצויים מאותו נהג. ישנם מקרים נדירים כאלו, אין אפשרות לדעת איזה רכב מבוטח ואיזה לא אך מה שחשוב שחובה על כל רכב להיות מבוטח לפחות בביטוח חובה לפי החוק.

נהג שנוסע עם רכבו בלי ביטוח חובה ונתפס ע"י שוטר הוא נחשב לעבריין תנועה שעובר על החוק שמסכן את עצמו ואת הנוסעים האחרים והולכי הרגל לכן העונש שיקבל אותו נהג יהיה תשלום סכום כספי גבוה, שלילת רשיון, ועוד עונשים חמורים תלוי במידת המעורבות בתאונת דרכים אם במקרה וכן התרחשה.

נהגתם בלי ביטוח חובה לרכב תיחשבו לפורעי חוק ותיענשו במקביל.